• Děti

    Základní léčbou průjmového onemocnění je zamezení odvodnění organismu, které může být nebezpečné zejména pro funkci ledvin, ale i jiných orgánů.

  • Dospělý

    Během léčby vždy dbejte o dostatečný přísun tekutin (dospělí minimálně 3-3,5 l denně) a dodržujte dietní opatření (ideální je starší bílé pečivo, suchary, vařená rýže nebo dušená mrkev).

Zásady léčby

  • Tekutiny

    Přijímejte dostatečné množství tekutin (Enhydrol®).

  • Dieta

    Dodržujte doporučená dietní opatření.

  • Enterol® tvrdé tobolky

    je léčivý přípravek pro vnitřní použití. Obsahuje Saccharomyces boulardii. Pečlivě čtěte příbalovou informaci.
    Více informaci na:
    www.enterol.cz

Průjem u dětí

Základní léčbou průjmového onemocnění je zamezení odvodnění organismu, které může být nebezpečné zejména pro funkci ledvin, ale i jiných orgánů.

Čím je dítě menší, tím je více ohroženo akutním průjmovým onemocněním. Kojenec se mnohem rychleji odvodní než větší dítě a dospělý pacient. Léčba je proto založena na rychlé náhradě ztrát vody a minerálů a na včasném podání výživy ve formě dobře snášených potravin.

Akutní průjmová onemocnění v naší zemi probíhají obvykle velmi lehce a naprostá většina z nich je řešitelná ambulantně pod dohledem lékaře. Léčba je volena dle stavu zavodnění dítěte (resp. míry jeho odvodnění). Závažně probíhající onemocnění s těžkým stupněm odvodnění je nutné vždy léčit v nemocnici.

V případě, že dítě při průjmovém onemocnění i zvrací, bývá přijímáno do nemocnice dříve a častěji než dítě, u kterého převládá průjem. Akutní průjmová onemocnění kojenců a batolat mají být vždy posouzena lékařem, stejně jako závažněji probíhající onemocnění u starších dětí. Lékař zhodnotí stupeň odvodnění a celkový stav pacienta.

Vhodná kombinace

  • Enhydrol®

    Orální rehydratační roztok ESPGHAN pro zavodnění

  • Enterol®

    K léčbě a prevenci průjmu. Enterol® je léčivý přípravek pro vnitřní použití. Více informaci na www.enterol.cz.

  • Dieta

    Dodržujte doporučená dietní opatření.

Dieta

U kojených dětí

se při léčbě akutního průjmového onemocnění nikdy nepřerušuje kojení! Mateřské mléko je podáváno i při odvodnění kojence pro obsah látek přímo ochraňujících střevní sliznici. Enhydrol® k zavodnění je podáván současně s kojením.

U uměle živených kojenců

po úspěšném zavodnění je návrat ke stravě prováděn pomocí stejného kojeneckého mléka, kterým bylo dítě živeno bezprostředně před průjmovým onemocněním. Mléko se podává ve stejném ředění jako před onemocněním.

U starších dětí

se při opětném zavádění stravy vynechávají potraviny s vysokým obsahem cukrů a tuků. Je doporučována mixovaná strava z brambor, rýže a kukuřice. Osvědčeným prostředkem jsou pyré z oloupaných jablek, mrkvová a nebo banánová pyré. Dobře se snáší kuřecí maso, suchary a starší pečivo.